17 22 18 367
Pon 8.00 - 16.00, Wt -Pt 8:00 - 18:00, Sobota 8.00 - 13.00

DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-1
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-4
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-5
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-6
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-7
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-8
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-9
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-10
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-11
DKKROPCZYCEVI2024Fot-G-12

W dniu 27 czerwca 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej
i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ropczycach. Tym razem klubowicze pochylili się nad powieścią Vera  autorstwa Anne Swärd. Spotkanie przyciągnęło kilku entuzjastów literatury, którzy w miłej i inspirującej atmosferze dyskutowali o tajemniczej  książce.

Spotkanie rozpoczęła bibliotekarka Grazyna Woźny, która powitała wszystkich uczestników,
 w tym nową osobę, która dołączyła do klubu. Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu planu spotkania, prowadząca spotkanie dała krótką prezentację na temat autorki książki i jej twórczości.

Anne Swärd urodziła się 12 stycznia 1969 roku w Szwecji. Jest uznaną pisarką i malarką, studiowała literaturę
i filozofię na Uniwersytecie w Lund. Zadebiutowała powieścią "Polarsommar" w 2003 roku. Jej twórczość charakteryzuje się głęboką analizą psychologiczną postaci i sugestywnymi opisami natury. W jej dorobku literackim znajdują się również takie tytuły jak "Ruchome piaski", "Do ostatniego tchu" oraz "Jackie".

Moderator omówiła również fabułę książki "Vera". To powieść, która opowiada historię młodej kobiety
o imieniu Sandrine, która wchodzi w związek z mężczyzną o imieniu Ivan podczas drugiej wojny światowej.
Po wojnie osiedlają się na wybrzeżu Szwecji, gdzie próbują odnaleźć normalność
w trudnych powojennych czasach. Centralnym motywem książki jest ich córka, Vera, której życie
 i tajemnice są głównym wątkiem powieści.

Po intensywnej dyskusji każda grupa wybrała przedstawiciela, który przedstawił główne wnioski. Prezentacje były szczegółowe i dobrze zorganizowane, co pozwoliło na płynną wymianę myśli między uczestnikami.

Na zakończenie spotkania moderator zaprosiła wszystkich do podzielenia się swoimi wrażeniami.
Opinie na temat książki były różnorodne. Niektórzy uczestnicy chwalili głęboką analizę psychologiczną postaci oraz piękny, poetycki styl pisania Swärd. Inni czuli, że tempo narracji było zbyt wolne, a niektóre wątki nie zostały wystarczająco rozwinięte.

Kończąc czerwcowe spotkanie DKK Grażyna Woźny podsumowała główne wnioski ze spotkania, podkreślając złożoność postaci i ważne tematy poruszone w książce "Vera". Następnie poinformowała o  terminie kolejnego spotkania – 29 sierpnia 2024 r. o godzinie 16:00 w czytelni i książce, która będzie wówczas omawiana
tj. "Kamień na kamieniu". Uczestnicy pożegnali się w miłej atmosferze, ciesząc się na kolejne spotkanie wakacyjne spotkanie DKK.

Warto wiedzieć, że:

Powieść "Vera" Anne Swärd to głęboka i poruszająca, ponura książka, która łączy w sobie elementy powieści historycznej, psychologicznej i rodzinnej sagi. Główne wątki to wpływ wojny na życie bohaterów, tajemnice rodzinne oraz poszukiwanie tożsamości. Postacie są złożone i wielowymiarowe, a ich relacje dynamicznie się rozwijają w kontekście trudnych doświadczeń. Książka skłania do refleksji nad tym, jak przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość.

Struktura książki jest mało-przejrzysta, bowiem brakuje spisu treści, który z pewnością byłby na plus, gdyz same tytuły brzmią intrygująco np. Zimowa panna młoda – już sam tytuł tego podrozdziału  wprowadza pewien emocjonalny chłód, który jest zaprzeczeniem radości, dobra,  piękna i miłości, które rozgrzewają serce i duszę. Czynią nas szczęśliwymi. Śródtytuły są mocno sugestywne („Złota klaka”) i w pewnym sensie dają informację czytelnikowi, że powieść jest mroczna. Szkoda więc, że nie ma tego mocniej zaakcentowanego w budowie książki. Kolejnym minusem tekstu jest treść, która rodzi wiele wątpliwości w sensie faktograficznym, bowiem autorka w kilku wydarzeniach wykazała się ignorancją i brakiem znajomości geografii, historii i psychologii.
W ten sposób stworzyła postacie, wiadomo fikcyjne, ale jednak sztywne, sztuczne, nieratalne, jakby to było „dzieło” AI. Wydarzenia opisane w „Verze” nieco „przekombinowane”. Zakończenie jakby urwane….. . Książkę można czytać, jest ciekawa, ale osoby skłonne do sentymentalizmu nie znajdą tu zbyt wiele dla siebie. To książka dla silnych moralnie osobowości.