Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Lubzinie 8 stycznia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 stycznia 2022
Kiedy człowiek nie umie kochać ani nienawidzić…
Czy umiesz wyobrazić sobie świat pozbawiony emocji? Tak po prostu, nic nie czuć, niczego się nie bać? Dla większości z nas jest to oczywiście nierealne. Tymczasem Yunjae właśnie taki jest. 
Od wczesnego dzieciństwa cierpi na aleksytymię (zaburzenie neurologiczno – psychologiczne związane z niewykształconym ciałem migdałowatym), przez co nie wie w jakich sytuacjach okazywać radość czy smutek, a kiedy uciec przed czymś z powodu strachu. Przez swoją przypadłość od początku skazany jest na ostracyzm i niezrozumienie. Nie ma przyjaciół, jest wyśmiewany i wyszydzany przez rówieśników. Jedynymi osobami akceptującymi jego odmienność są jego mama i babcia, które starają się nauczyć go tego, jak ma reagować na zachowanie innych ludzi, jakie robić miny i kiedy i co mówić gdy ktoś nas o coś prosi, albo w jaki sposób przyjmować lub prawić komplementy. Kiedy pewnego dnia na jego drodze staje nadpobudliwy i agresywny Gon, Yunjae musi zmierzyć się z mnóstwem trudnych emocji, które tkwią w poznanym chłopaku. Jeden z nich nie czuje nic, a drugi czuje aż za dużo. Są jak ogień i woda, obaj wiele się od siebie nauczą, chociaż te lekcje często nie będą należeć do najmilszych.
„ Almond. Ten, który nie czuł” autorstwa Won – Pyung Sohn, to pierwsza książka którą omawiałyśmy w nowym roku na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Było to nasze pierwsze spotkanie z literaturą azjatycką i jak najbardziej udane. Książka niebanalna, poruszająca, mocno angażująca emocjonalnie- to czytelnik czuje tutaj gniew, strach i żal za głównego bohatera. Krótkie rozdziały, lekka narracja, sprawiają, że książkę czyta się i szybko i przyjemnie. Naszym zdaniem jest to książka o przemianie, przyjaźni i dojrzewaniu bohaterów, książka, która uświadamia nam, jak ważne w naszym życiu są uczucia i emocje. Chociaż spodziewałyśmy się innego zakończenia, książkę zdecydowanie polecamy. Nasza ocena 9/10.
 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Lubzinie

    Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Lubzinie

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Lubzinie

    Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Lubzinie