Listopadowe spotkanie DKK dla dorosłych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 listopada 2021

24 listopada w Dyskusyjnym Klubie Książki przy Wypożyczalni dla dorosłych rozmawialiśmy o książce – reportażu pt. Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet.

Autorka – Karolina Bednarz jest absolwentką Japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, spędziła wiele lat w Japonii oraz Korei Południowej.

Książka obnaża miejsce kobiet w tym podziwianym ze względu na kulturę, sztukę czy nowoczesny przemysł kraju. To gorzka, aczkolwiek  świetnie napisana  opowieść o kobietach Kraju Kwitnącej Wiśni – kobietach uwięzionych w klatce tradycji i konwenansów.

Klubowiczkom nie spodobało się japońskie tradycyjne wychowywanie dziewczynek, które wyrastają w domu rodziców odcięte od świata, wkładanie im do głowy mitów na temat tego jaka kobieta powinna być i czego wolno jej oczekiwać. Fałszywe twierdzenie, że „ Zbyt wiele nauki zrobi z ciebie nieszczęśliwą kobietę” oraz to, że  obowiązek rodziców wobec córki ustaje wraz z końcem liceum. Autorka opisuje, jak japońskie dziewczęta za wszelką cenę chcą być kawaii (urocze). Dziecinnie wielkie oczy w kreskówkach anime, kociaki bez ust, różowe opakowania kosmetyków – to ogromny biznes żerujący na dojrzewających dziewczynach, ich wpojonej chęci bycia infantylną, cofnięcia się do świata dziecinnych fantazji. Pluszowe breloczki, maskotki i tysiące tego typu przedmiotów jest masowo kupowanych przez Japończyków. W tym kraju dziewczęta są nie tylko konsumentem tej uroczej papki. Są także jej ucieleśnieniem.

„Kwiaty. Wyrywane z korzeniami, zamykane w pudełkach, wystawiane na pokaz tylko po to, żeby wylądować chwilę później w koszu."

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Klubowiczki podczas spotkania

    Klubowiczki podczas spotkania

  • Powiększ zdjęcie Z okazji zbliżających się Andrzejek panie otrzymaly ciasteczka z wróżbą.

    Z okazji zbliżających się Andrzejek panie otrzymaly ciasteczka z wróżbą.