8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 maja 2019

Librarian – po angielsku, bibliothécaire – po francusku, librorum – po łacinie, kirjastonhoitaja – po fińsku, könyvtáros – po węgiersku, a po polsku bibliotekarz.

Według przepisów unijnych (Dyrektywa 89/48) osoba zatrudniona jako bibliotekarz musi mieć ukończone co najmniej studia licencjackie z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa.

W gminie Ropczyce pracuje 14 bibliotekarzy, 9 osób na stanowiskach bibliotekarskich obsługuje bibliotekę macierzystą w Ropczycach oraz 5 osób  zatrudnionych jest w 5 filiach bibliotecznych. Pracownicy ropczyckich bibliotek posiadają specjalistyczne wyksztalcenie bibliotekarskie, część posiada także wyksztalcenie pedagogiczne. Wiedza polonistyczna czy z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej bardzo przydaje się w pracy kulturalno – oświatowej z czytelnikami w każdym wieku. Natomiast posiadanie dodatkowych kwalifikacji z innych dziedzin procentuje przy tworzeniu bogatej bazy materiałów bibliotecznych z różnorakich gałęzi nauki. Bibliotekarze ropczyccy kochają swoją pracę, tworzą zgrany, profesjonalny zespół, mający w swoim dorobku liczne inicjatywy promujące książkę i czytelnictwo. Bardzo ważną misją tego zawodu jest gromadzenie i chronienie polskiej oraz światowej literatury, literatury dostępnej dla każdego, niezależnie od stopnia zamożności, wykształcenia, wieku i stanu zdrowia. Staramy się być otwarci na gusta czytelnicze, dbamy o jakość kupowanych książek, aby tworzyć optymalny, wszechstronny księgozbiór. Staramy się trafić w gusta i potrzeby użytkowników, których zadowolenie cenimy sobie najbardziej. Serdecznie zapraszamy do współpracy, jesteśmy otwarci na uwagi i sugestie naszych czytelników.

W tym roku przypada jubileusz 70 – lecia powstania ropczyckiej biblioteki, z tego powodu prowadzimy szereg przedsięwzięć rocznicowych, aby upamiętnić założenie  w 1949 roku najstarszej w naszym mieście instytucji kultury.

 

List Gratulacyjny z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek

Galeria

  • Powiększ zdjęcie